czwartek, 19 marca 2015

Metodyka CoachWise (TM)



Dziaiaj i jutro uczestniczę w szkoleniu CoachWise Essentials (TM) w Coaching Center.
Szkolenie prowadzi bardzo doświadczona coach Joanna Baranowska.

Jestem ogromnie zadowolona. Szkolenie prowadzone jest metodą action learning, opartej o przeżywanie, doświadczanie, tak, żeby jak najbardziej przypominało to sesje coachingowe. Są oczywiście elementy treningowe, oparte w dużym stopniu na  modelowaniu.

Model CoachWise opiera się na tzw. MAPIE. Są to  etapy interakcji coachingowej:

Dążenie
Rzeczywistość
Planowanie
Działania
Przegląd.

W dużym stopnu odpowiada to sekwencji w modelu GROW:

Goal
Reality
Options
Will.

Jednak tutaj dużą cześć rozmowy coachingowej spędza się na kontaktowaniu się klienta z marzeniem (etap Dążenie). Umiejętne przywołanie marzenia, jego wizualizacja oraz wytrwale, nieugięte "przytrzymanie" tego marzenia w polu świadomości klienta może być trudne, bo rzeczywistość wraz ze swoimi problemami próbuje "ukraść mu shaw". Trud uswiadomienia sobie, co jest dla klienta najważniejsze, jednak się opłaca, bo daje to niesamowity efekt motywacyjny.

Coaching Center prowadzi także programy edukacyjne w zakresie MENTORINGU.

Mentoring w ujęciu metodyki CoachWise, ma korzenie w technikach rozmowy coachingowej oraz jej zasadach. Zasady są jednak poszerzone o poczucie odpowiedzialności mentora do bycia wzorem dla klienta (mentee).

Kolejną różnicą jest szerszy zakres umiejętności interpersonalnych wymaganych od mentora. Oprócz umiejętności:

zadawania pytań
słuchania aktywnego
odzwierciedlania 
wspierania

pojawia się obszar pracy analitycznej z pomysłami, opiniami, zachowaniami.

Są to:

Katalizowanie – mobilizowanie uczestnika do kreowania własnych rozwiązań w oparciu o posiadane już kompetencje. Poprzez zdawanie pytań, aktywne słuchanie i odzwierciedlanie prowadzi do kompleksowego przemyślenia tematu lub zadania.

Opiniowanie - komentowanie propozycji Uczestnika, dzielenie się swoim osądem, przekonaniem, opinią. W oparciu o te opinie Uczestnik buduje nowe rozwiązania lub poddaje je twórczej refleksji.

Doradzanie – proponowanie różnych możliwości rozwiązania dylematów lub sposobów postępowania w danej sytuacji w oparciu o wiedzę i doświadczenie Mentora

Wzmacnianie – takie wpływanie na uczestnika, że staje się mocniejszy emocjonalnie, odporniejszy na trudności. Mentor zwiększa wiare we własne siły, rozwija umiejętność dostrzegania swoich kompetencji i osiągnięć, motywuje do wysiłku.

Szczególnie ważna jest tu umiejętność dobierania rodzaju wsparcia do samodzielności i wiedzy Uczestnika. Wspieranie mentoringowe rozpoczynamy od katalizowania, które bazuje na rozwiązaniach Uczestnika. Dopiero w drugiej kolejności Mentor używa opiniowania lub doradzania, zawsze bez narzucania rozwiązań i przejmowania odpowiedzialności za wynik .

Więcej TU

Cieszę się, że od jutra włączę metodykę CoachWise do mojej pracy z klientami coachingowymi. Zapraszam. 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentarze są moderowane.