piątek, 13 lutego 2015

"Coaching silnej osobowości z elementami kinezjologii"

Część z nas zna techniki kinezjologiczne z terapii np. dysleksji u dzieci. "Leniwe ósemki" pomagające zrównoważyć pracę obu półkul mózgowych, diagnostyka napięć miężniowych, itp. Są to metody związane z odkryciami neurogognitywistyki. Jednak w książce Hansa Stoberla terapeutyczne techniki konezjologiczne są na dalszym planie. Chodzi głównie o uzyskanie wglądu w konflikty wewnętrzne klienta. 

Bo - tu muszę jasno uprzedzieć czytelników - pomimo słowa "coaching" w tytule, książka ta nie ma niemal nic wspólnego z coachingiem. Bardziej z terapią poprzez pracę z podświadomością. Mogę nawet uwierzyć, że uzdolniony w sposób szczególny, bardzo uważny terapeuta może pomóc wielu pacjentom pracując z nimi metodami Stoberla. Nadużyciem jednak jest nazywanie tych metod coachingiem.

Książkę tę należy czytać ze świadomością, że - pod przykrywką nazwy serii "Psychologia pracy" - reprezentuje ona nurt New Age, czyli podsuwa pomysły na rozwój osobisty, które nie mają uzasadnienia naukowego, po prostu wymagają wiary. Jednak liczne przypadki wyleczenia i rozwiązania problemów osobistych i zawodowych przytoczone w książce mogą stanowić interesujący materiał do przemyśleń, jak bardzo na nasze dorosle życie wplywają nawyki z dzieciństwa, sytuacja rodzinna i przede wszystkim poczucie własnej wartości. Liczne afirmacje, które pomogły pacjentom autora, takie jak: Jestem dobry. Mam zaufanie do siebie. Jestem częścią świata i świat mi sprzyja. bywają chętnie wykorzystywane w coachingu. Co więcej ich treść stanowi wręcz podstawę wiary w efektywność cochingu jako metody rozwoju wykorzystującej nade wszystko zasoby, które KLIENT JUŻ POSIADA. Jako coachowie wierzymy bowiem, że nasi klienci znają odpowiedzi na pytania, które stawia im życie. My im mamy tylko ułatwić dostęp do nich.

Poza tym, kolejnym podobieństwem pomiedzy metodą Stoberla a procesem coachingu jest fakt, że praktycznie każdy coachee pojawia się u coacha z całym zestawem zahamowań, których na początku nawet sobie nie uświadamia. To właśnie one często stają na przeszkodzie do realizacji jego celów. Ujawniają się w tekstach, jakie sączy do jego ucha tzw. "wewnętrzny krytyk", różnych falszywych, autodestrukcyjnych przekonaniach. Stanowią one niewidzialną barierę na drodze do wykonania "skoku rozwojowego". Spotkanie z nimi, uświadomienie ich sobie, wyciągnięcie ich na śwaitło dzienne jest jednym z zadań procesu coachingowego. Jest to owo "zejście do jaskinii", w której czeka na klienta coachingu (padawana :) Lord Vader. Czeka, żeby nam powiedzieć coś, co nie bardzo chcemy usłyszeć (i nie jest to "To ja jestem Twoim ojcem...":) Oświetlenie tej "sprawy", wyciągnięcie jej ze sfery przedświadomej, czy nieświadomej, jest często rówoznaczne z wyjściem poza strefę komfortu. Bywa, że boli po prostu. Jednak jest niezbędne, żeby pójść dalej.


Książka Coaching silnej osobowości może być w pewnym stopniu przydatna osobie, która potrafi przeczytać ją krytycznie, ale bez uprzedzeń. Jęsli w ogóle, to jest do wykorzystania przez doświadczonych coachów.

Z życia wzięte:
Zdarzyło się, że pewna moja klientka, która oficjalnie pragnęła zrealizować ambitny cel zawodowy, sprawiała w czasie naszych rozmów wrażenie jakby krążyła wokoł jakiegoś niewypowiedzianego tematu. Kiedy osiągnęłyśmy odpowiedni poziom wzajemnego zaufania, mogłam wprost ujawnić moje "przeczucia", że kiedy mówi o sobie jako kobiecie wyczuwam jakiś "niewypowiedziany" temat. Wrażenie to pochodziło z mowy ciała klientki, jej tonu głosu, jej zmienionego nagle sposobu pochylenia ciała. 
- Jest tutaj coś jeszcze .... Czuję, że jest jeszcze coś, co chodzi Ci po głowie właśnie teraz, co chcesz powiedzieć... Co to jest?
Takie otwarte, szczere i oparte o naszą pogłębioną relację postawienie sprawy z mojej strony, pozwoliło mojej klientce ujawnić pewne jej gorące pragnienie, którego nigdy nawet przed sobą nie nazywała wprost. Zmieniło to całą perspektywe jej rozwoju, jej planów życiowych. Klientka dokonała gwałtownego wglądu w coś dla niej ważnego.

Spis treści:
1. Czy jest jakiś problem?
2. Dialog z Twoim wewnętrznym partnerem
3. Kim właściwie jestem?
4. Opróżnienie plaecaka
5. Balast poprzednich żyć
6. Na tropie mrocznych tajemnic
7. Nierówności na drodze życia
8. Pozytywna moc dzialania
9. Łatwiejsze uczenie się
10. Lepiej jest żyć lżej
11. Dobrze mi się wiedzie


Hans Stoberl Coaching silnej osobowości z elementami kinezjologii. Lepiej jest żyć lżej. Studio Astropsychologii. Białystok, 2008. Oryg. Random House 2006

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentarze są moderowane.