piątek, 24 kwietnia 2015

Najistotniejsze różnice pomiędzy treningiem, coachingiem i mentoringiem

Przy okazji Dnia Otwartego projektu "Wspieramy Kobiety" zaplanowałam (oprócz fajnego ćwiczenia coachingowego) przystępnie wyjaśnić uczestniczkom różnice pomiędzy najpopularniejszymi aktualnie formami rozwoju osobistego: 

 • treningiem, szkoleniami
 • coachingiem
 • mentoringiem.


WYOBRAŻ SOBIE, że dotarłaś do takiego punktu, że potrzebujesz wsparcia, pomocy w rozwiązaniu jakiegoś nurtującego Cię problemu, pokonaniu jakiegoś ograniczenia, przeskoczeniu kolejnego szczebla. Chcąc wybrać dla siebie najlepszą ŚCIEŻKĘ rozwoju zawodowego czy osobistego,  masz wiele możliwości. Zadaj sobie kilka pytań, a wybierzesz trafniej, nie rozczarujesz się;

Czego potrzebujesz? 


 • Zastanowić się i zrozumieć jakiś problem, temat, rozterkę? Zwizualizować stan idealny? Nazwać stan rzeczywisty? Stworzyć listę pomysłów? Wybrać konkretne działania i podjąć je w określonym terminie? Odpowiedzi są w tobie. Rozmowa i myślenie na głos pozwala je  z siebie wydobyć.
 • Odpowiedzią jest COACHING.

 • A może raczej chcesz, żeby ktoś wysłuchał Cię i powiedział Ci, jak on widzi Twój problem? Jak on by do tego podszedł? Żeby ktoś podzielił się swoim dświadczeniem? Otworzył Ci oczy? Powiedział Ci, co myśli o Twoich pomysłach na rozwiązanie tematu, bazując na swoim doświadczeniu?
 • Odpowiedzią jest MENTORING.

 • Brakuje Ci wiedzy i umiejętności, jak zrobić konkretną rzecz, wykonać konkretne zadanie, zachować się w określony sposób? Potrzebujesz przepisu na sukces, konkretnej umiejętności, okazji do poćwiczenia nowego sposobu działania?
 • Odpowiedzią jest TRENING.



Oto krótki uproszczony przykład wyboru pomiędzy tymi formami wsparcia. Poznaj Anię!


Ania ma poważny problem z pogodzeniem pracy z domem. W pracy myśli o domu, w domu myśli o niewykonanej pracy. Jest jakiś konflikt pomiędzy tymi sferami życia Ani. Jest już tym naprawdę zmęczona.

Przychodzi dzień, że ma tego dość. Postanawia coś zmienić w swoim życiu, ale wszystko mocno się zagmatwało i nie wie już, co było najpierw: jajko czy kura? Problemy w pracy, czy problemy w domu?

Trafia do coacha. W toku procesu coachingowego coach zadaje jej pytania, aktywnie słucha i wspiera, pozwalając Ani zastanowić się na głos, jak konkretnie chciałaby, żeby wyglądała owa harmonia pomiędzy pracą a domem. Co to tak naprawdę DLA NIEJ oznacza? Potem umożliwia jej przeanalizowanie, tego jak wygląda jej sytuacja teraz. W wyniku tego procesu kobieta niepodziewanie dla siebie samej dochodzi do wniosku, że źródłem jej stresu jest fakt, że nie radzi sobie z wychowywaniem dziecka. To jest przyczyną jej frustracji, niechęci do spędzania czasu w domu. To z kolei jest przyczyną wyrzutów sumienia, kiedy jest w pracy. Decyduje się rozwikłać tę sprawę. Planuje i podejmuje działania. Pomógł jej w tym coach – ekspert od stawiania inspirujących i dociekliwych pytań.

W pierwszym rzędzie kobieta postanawia zwrócić się do osoby kompetentnej i doświadczonej w zakresie wychowywania dzieci – będzie to mentor, ekspert w dzieleniu się doświadczeniem.
Mentor wysłucha Ani, jak aktualnie wygląda sytuacja, jak ma wyglądać, oraz opowie, jakie on ma doświadczenia w tym zakresie, zainspiruje, wesprze i doradzi konkretne rozwiązania. Np. powie, że najważniejsze jest, żeby kobieta nauczyła się skutecznie odmawiać dziecku, kiedy jest zbyt roszczeniowe. Stawiać mu granice. Jest to konkretna umiejętność – asertywnego odmawiania. Mentor zaleca Ani szkolenie z asertywności rodzicielskiej.


Tu wkracza trener. On nauczy Anię konkretnych umiejętności. Ma je rozłożone na mniejsze elementy, potrafi ich nauczyć, zaprojektować ćwiczenia, zaangażować i wesprzeć uczestnika treningu do efektywnego uczenia się nowych postaw i zachowań..Trener jest ekspertem od uczenia konkretnych umiejętności.

Na koniec Ania chce znowu porozmawiać z coachem, ponieważ okazało się, że  dzięki jego pytaniom udaje jej się szybciej i najbardziej wnikliwie niż zwykle  przenalizować skuteczność zmiany, którą przeprowadza, środków, które przedsięwzięła. Czy tak sobie wyobrażała pprawę sytuacji?  Na ile jest zadowolona? Co jeszcze wymaga poprawy, udoskonalenia? Ania jest otwarta na zmiany, bo wie, że ma profesjonalne WSPARCIE NAKIEROWANE W PEŁNI NA JEJ konkretne POTRZEBY!

Dzięki  INDYWIDUALNEMU PROGRAMOWI ROZWOJOWEMU Ania 
osiąga swój cel skutecznie i świadomie na każdym etapie.

Coaching, mentoring oraz szkolenia WSPIERAJĄ KOBIETY!


2 komentarze:

 1. Witaj, bardzo podoba mi się Twój blog, dlatego dodałem Cię do mojej listy blogów pod adresem
  fachowcy-a-z.pl
  Zajrzyj jeżeli masz ochotę:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Oczywiście przykład pokazuje uproszczoną rzeczyswistość. Gdybyż wychowanie dziecka polegało tylko na mówieniu mu NIE... :)

  OdpowiedzUsuń

Komentarze są moderowane.